Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Patlıcanın insan sağlığı için faydaları nelerdir? Patlıcanın sağlığımız ile birlikte pek çok farklı noktaya faydalarını sizlere iletiyoruz.

0 1.182

Patlıcanın vitamin ve mineral bakımından ne kadar çok faydalı bir gıda olduğu bilinen bir gerçektir. Ülkemizde kolayca bulunabilen az maliyetli ve oldukça faydalı bir gıdadır. Patlıcan içerisinde C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, tiamin, niasin, magnezyum, manganez, fosfor, bakır, lif, folik asit, potasyum gibi sağlığımız için oldukça önemli vitamin ve minerallere sahiptir.

Patlıcanın Sağlığımızdaki Yeri

Patlıcan güçlü kemik oluşmasına sahip bir gıda olduğu için özellikle çocukluk döneminde ihtiyaç duyulan bir gıdadır. Ayrıca anemi semptomlarını azaltması ve bilişi arttırması nedeni ile yaşlıların da yeme alışkanlığı kazanması son derece önemlidir.

Patlıcan kalp sağlığını geliştirerek ömrü de uzatmaktadır. Kansere karşı da vücudumuzu koruyarak riski en aza indirmektedir.

Kilo Problemi Yaşayanlar İçin Patlıcan

Patlıcan kilo kaybı ya da fazla kilo problemleri yaşayan bireyler için de oldukça faydalı bir gıdadır. Diyabet yönetimi, kardiyovasküler sağlığı ve sindirim sistemini iyileştirme yönünden oldukça başarılı bir gıda takviyesidir.  İçerisinde bulunan lifler sindirim sistemimizin safrasında bulunan vücudumuzun emdiği kolestrol miktarını da düşürmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.