Kuru Dutun Faydaları Nelerdir?

0 16

Kuru meyvelerin ne kadar sağlıklı birer ara öğün olduğunu artık hepimiz öğrendik. Kan şekerini düzenleyerek ani acıkmalar ve aşırı yemeleri engelleyen kuru meyvelerin hangisinin neye iyi geldiğini biliyor musunuz?

Meyveler arasında en çok tüketilen meyvelerden birisi olan kuru dut, içerdiği organik asitler ve şeker ile kan şekerinizin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca önemli bir idrar söktürücü olan dut, kuru olarak tüketildiğinde de aşağı yukarı aynı etkiyi göstermektedir.

Kuru Dutun Sağlık için Faydaları Nelerdir?

Derideki yaraların daha hızlı iyileşmesinde önemli bir yardımcı olan kuru dut, boğaz, diş eti ve ağız iltihaplanmalarına karşı da tedavi edici özelliklere sahiptir. B1, B2 ve C vitaminleri yönünden oldukça zengin olan kara dut, aynı zamanda kalsiyum ve demir de içermektedir.

Eğer kalsiyum ve demir eksikliğiniz varsa, gün içinde yanınızda mutlaka kuru dut bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Aç karnınıza yediğiniz beyaz dut, bağırsaklarınızda bulunan solucanların dökülmesine yardımcı olur. Ayrıca ister yaş ister kuru olarak tüketin, dutun her türlüsü oldukça etkili bir kan yapıcıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.