Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Maddeler Neler?

Kozmetik ürünler hakkında tüm bilgiler.

0 429

Kozmetik ürünler erkek kadın fark etmeksizin herkesin hayatının bir parçasıdır. Kozmetik ürünlerin dikkatli seçilmesi genel olarak vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Kozmetik ürün içeriklerinin sağlıklı maddelerden oluşup oluşmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kimyasal içeriklere sahip olan hiçbir kozmetik ürünün kullanılması genel olarak önerilmez. Bitkisel ve doğal maddelerden üretilen kozmetiklerin tercih edilmesi vücut sağlığı için çok daha doğru bir karar olacaktır.

Kozmetik Ürünlerdeki Kimyasallar

Kozmetik ürün zararları oldukça fazladır. Paraben en çok bilinen kimyasallardan biridir, çünkü neredeyse her kozmetik ürünün içerisinde bulunmaktadır. Ürünlerin raf ömrünü uzatan bu kimyasal meme kanseri riskini arttırır.

Dioksin ise bazı kozmetiklerde ve deterjanlarda kullanılmaktadır. Kozmetik ürünlerin köpürme özellikleri işte bu kimyasal maddeden gelmektedir. Renklendiriciler ve sentetik boyalar da bir diğer kimyasallardandır. Yapay renklendirici içeren kozmetik ürünlerin tercih edilmemesi gerekmektedir.

Sülfat kimyasalı ise şampuan, diş macunu, tıraş kremi, ağız gargarası gibi ürünler içerisinde yer alır. Temizleyici olan ürünlerin genelinde sülfata rastlamak mümkün. Sağlığa zararlı etkileri bulunan sülfatın cilt iritasyonuna neden olduğu bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.