Fobiler

0 0

Fobi, kişinin bir şeye karşı duyduğu korkudan etkilenmesine denir. Birçok konuda birçok şeyin fobisi vardır, korkulan şeyin anormal bir şey olması beklenmez. Yani bize normal gelen şeyler başkalarının fobisi olabilir. Fobiler günlük hayatları etkilediği için ileri durumdaki kişiler bu fobiden kurtulmak adına bir psikolog desteği alabilir.

Fobiler Nelerdir?

Fobilerin birçok çeşidi vardır. Bunların bazıları normal korku şeklindeyken bazıları ise kişinin sürekli kaçmasını gerektiren, karşılaştığı zaman aşırı tepkiler verdiren fobidir. Bu fobilere klinik psikoloji de özgül fobi denir.

Özgül Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Fobiler birçok şeye karşı olabildikleri için yüzlerce fobi türü vardır, bunları beş gruba ayıracak olursak bu fobiler aşağıdaki gibidir.

  • Hayvan fobileri
  • Durumsal fobiler
  • Doğal çevre fobileri
  • Kan ve yara fobileri
  • Diğer fobiler

​​​​

Hayvan Fobisi Nedir?

Kedi, köpek, böcek, yılan vs hayvanlardan aşırı derecede korkma ve kaçma durumuna hayvan fobisi. Bu fobi bizim gündelik hayatımızı etkileyebilir mesela hayvan fobisi olan kişiler genelde piknik yapmaktan ya da ormanlık alanlara gitmekten rahatsızlık duyarlar. Bu gibi durumlarda psikiyatri yardımı alınması iyi olacaktır.

Durumsal Fobi Nedir?

Bu fobiler arasında araç kullanma ya da toplu taşımaya binme korkusu vardır. Aynı zamanda tünel korkusu, kapalı alan ve penceresiz oda da durumsal fobi örneklerindendir. Bunlar bazen hayatımızı zorlaştırabilir bu yüzden psikiyatr desteği alınmalı.

Doğal Çevre Fobisi Nedir?

Doğal olaylardan korkma durumuna denir. Gök gürültüsü, şimşek, fırtına ve yüksek yer korkularıdır.

Kan ve Yara Fobisi Nedir?

Bu fobiye sahip olan kişiler kan ve yara görmeye dayanamazlar.

Diğer Fobiler Nelerdir?

Bunlar dışında da çok fazla fobi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları boğulma, kusma, palyaço ve balon fobisidir. Bazı fobiler insanların hayatını zorlaştırabilir bu yüzden gerektiği zaman madalyon klinik desteği alınmalıdır.

Korku ile Fobi Arasındaki Fark Nedir?

Bir şeyden korkmak ve bir şeye karşı fobisi olmak aynı şey değildir. Mesela herkesin korkabileceği ya da herkes için tehlike arz eden durumlardan korkmak fobi değildir. Zehirli böcek ya da yılanlardan herkes korkar ama yılan ya da böceği televizyonda gören birisinin korkması bir fobidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.