Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Evde Sabun yapımı hakkında tüm bilgiler.

0 534

Evde sabun yapmak için oldukça kolay yöntemler bulunmaktadır. İlk olarak ne tür sabunlar yapılmak istendiğine karar verilmelidir. En çok tercih edilen evde yapılan sabun çeşitleri içerisinde zeytinyağı ve lavanta sabunları bulunmaktadır. Evde doğal maddelerle sabun yapmak için cildinizin yapısına uygun olan ürünleri tercih edin.

Zeytinyağlı Doğal Sabun Yapımı

Ev yapımı sabun için beyaz kül gereklidir. Beyaz odun külü, su, kaya tuzu, zeytinyağı ve çeşitli esansiyel yağlar ile evde rahatlıkla sabun yapabilirsiniz. Bir tencere içerisinde su kaynatın, sonra külü ekleyin ve soğumaya bırakın.

Bir gün boyunca beklemek çok daha iyi olmaktadır. Bir başka tencerede zeytinyağını ısıtın. Üzerine kül karışımını yavaş yavaş ekleyin. Ardından kaya tuzunu ekleyerek, jölemsi bir kıvam elde edin. Sabunlarınızın güzel kokmasını istiyorsanız esans yağlarından ekleyebilirsiniz.

Tenceredeki karışımı son olarak tercih ettiğiniz kalıplara ekleyin. Farklı silikon kalıplar işinizi görecektir. Güneş ışığı almayan bir ortamda 1-3 gün boyunca kurumasını bekleyin ve kesin. Ardından 1 aylık bekleme süreci sonunda ev yapımı doğal sabunlarınızı kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.