Arı Sokması Nasıl Tedavi Edilir?

Arı sokmasının tedavisi nasıl yapılır? Arı soktuktan sonra yapılması gerekenler ile ilgili bilgiler.

0 336

Arı sokması, hem küçükleri, hem de büyükleri rahatsız eden durumların başında gelmektedir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sık sık yaşanan bu durum ne kadar acı verirse versin o kadar hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Rahatsızlık hissinin ortadan kalkması için gerekli olan hızlı müdahale ile birlikte yapılması gerekenleri aktarıyoruz.

Arık sokması tedavisi için yapılabilecek hayati işlemlerin en başında arının iğnesini en derinden çıkartmak gelmektedir. Arı sizi veya başkasını sokar sokmaz hemen müdahale edilmeli ve arının iğnesi çok hızlı bir şekilde çıkartılmalıdır. Tükenmez kalem başının büyüklüğünde olan iğneyi hemen tutup çekmelisiniz.

Arı Sokmasında Tedavi Nasıl Yapılır?

Arı sokmasında tedavi aşamalarından bir diğeri ise iğneyi çıkarttıktan sonra gerçekleştirilmesi gereken yıkama ve temizleme işlemidir. Arı iğnesi çıktıktan sonra sabun ve su ile birlikte arının vücuda verdiği zehri temizlemelisiniz.

Arı sokması kişiden kişiye göre farklı etkiler gösterir. Bunların takip edilmesi önemlidir. Baş dönmesi, vücutta kızarık ve şişkinlikler, solunum güçlüğü veya boğaz şişmesi gibi durumlarda doktora başvurmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.